Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje soczewek kontaktowych

2021-05-05
Rodzaje soczewek kontaktowych

Z reguły używane do korekcji wzroku. Wyróżnia się ich kilka rodzajów w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, czasu i trybu noszenia oraz rodzaj korygowanej wady. W wypadku materiału, dzielimy je na miękkie i twarde. Najczęściej spotykane, soczewki miękkie charakteryzuje duża elastyczność. Dzięki temu łatwo dostosowują się do oczu. Możemy wyróżnić dwa typy soczewek miękkich - hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Na rynku znaleźć można również twarde soczewki kontaktowe, które stosowane są przede wszystkim w wypadku poważnych przypadłości, takich jak stożek rogówki oraz bardzo wysokie wady wzroku, w tym bardzo wysoki astygmatyzm oraz jako ortokorekcja.

Podział soczewek ze względu na czas i tryb noszenia

  • jednodniowe - z uwagi na krótkie (jednodniowe) użytkowanie, często określane są jako “jednorazowe”. Po użyciu należy je wyrzucić. Zapewniają wysoki poziom higieny i komfort.
  • dwutygodniowe i miesięczne - stosowane są wielorazowo. Po użyciu należy je dokładnie wyczyścić i umieścić w specjalnym płynie.

Ponadto, oprócz tradycyjnego trybu dziennego użytkowania soczewek, które należy zdjąć z oczu przed snem, istnieją również soczewki całodobowe (day&night), o przedłużonym trybie użytkowania. Są one dostosowane do okazjonalnego spania, niemniej jednak jedynie pod warunkiem zdjęcia chociaż raz na dobę i ich umycia.

Podział miękkich soczewek kontaktowych ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku

Ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku soczewki kontaktowe dzielimy na: sferyczne, toryczne i multifocalne:

  • toryczne - z uwagi na specjalnie zaprojektowany kształt przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Korygują zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność (podobnie jak sferyczne), a dodatkowo pomagają w zniwelowaniu wad wzroku spowodowanych astygmatyzmem.
  • progresywne (multifokalne) - mogą być używane do jednoczesnej korekty widzenia z daleka oraz z bliska. Stosowane są przez osoby cierpiące na prezbiopię (starczowzroczność), dolegliwość nasilającą się z wiekiem przejawiającą się trudnością w widzeniu przedmiotów lub czytaniu z bliska.
  • sferyczne - stosowane są do korekty krótko- i nadwzroczności (ametropii).

Istnieją również inne rodzaje, takie jak opatrunkowe czy kosmetyczne, między innymi kolorowe, ale również specjalnie stosowane, np. przy dysfunkcji widzenia barwnego, przeciwsłoneczne i fotochromowe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 448 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-19
Bardzo szybka obsługa zamówienia. Produkt zgodny z opisem.
2023-09-26
SUPER
pixel